C-L, North Clarion in Sunbury Daily Item Boys’ Basketball “Others to Watch” in Class 1A State Rankings

| January 1, 2019


SUNBURY, Pa. (D9Sports) – Clarion-Limestone and North Clarion are both in the Class 1A “Others to Watch” in the latest Sunbury Daily Item Pennsylvania Boys’ High School Basketball Rankings released Monday, Dec. 30.

(Photo by Jared Bakaysa of JB Graphics. See more of Bakaysa’s work here)

A pair of District 9 teams, Elk County Catholic (No. 5) and Cameron County (No. 10) are in the Top 10 in Class 1A with Ridgway and Coudersport in the Class 2A “Others to Watch”.

SUNBURY DAILY ITEM STATE BASKETBALL RANKINGS
(through games of Dec. 30)

CLASS 6A

No. School Rec Prev
1. Roman Catholic (12) 7-3 1
2. Kennedy Catholic (10) 5-2 2
3. Abington (1) 7-1 3
4. La Salle College (12) 10-0 4
5. Norristown (1) 8-1 5
6. Lower Merion (1) 8-1 6
7. Allderdice (8) 7-2 7
8. Emmaus (11) 8-1 8
9. Upper St. Clair (7) 10-0 OW
10. Coatesville (1) 6-1 10

Others to watch: Butler (7) 7-2; Cedar Crest (3) 9-1; Central Bucks East (1) 7-1; Central Bucks South (1) 7-2; Central Dauphin (3) 7-1; Central York (3) 5-3; Cheltenham (1) 6-3; Chester (1) 4-4; Cumberland Valley (3) 7-1; Easton (11) 6-3; Garnet Valley (1) 7-1; Harrisburg (3) 5-2; Hempfield (3) 7-2; Latrobe (7) 8-2; Manheim Twp. (3) 6-3; McDowell (10) 6-3; Methacton (1) 6-4; Mount Lebanon (7) 8-2; Nazareth (11) 6-3; North Penn (1) 6-3; Pennridge (1) 8-2; Perkiomen Valley (1) 6-3; Peters Twp (7) 7-2; Pine-Richland (7) 7-2; Plymouth Whitemarsh (1) 5-3; Pocono Mountain East (11) 8-1; Reading (3) 4-5; Wilson (3) 8-0.

CLASS 5A

No. School Rec Prev
1. York (3) 7-0 1
2. Mastery Charter North (12) 7-0 2
3. Archbishop Wood (12) 7-2 3
4. Mars (7) 7-1 5
5. Moon (7) 9-0 6
6. Abington Heights (2) 5-2 7
7. West Chester East (1) 7-1 OW
8. Sun Valley (1) 8-2 4
9. Lampeter-Strasburg (3) 8-1 OW
10. Lower Dauphin (3) 7-1 10

Others to watch: Archbishop Ryan (12) 6-4; Bangor (11) 7-1; Bayard Rustin (1) 4-3; Blue Mountain (11) 9-0; Cardinal O’Hara (12) 6-4; Crestwood (2) 6-2; Franklin Regional (7) 7-2; Johnstown (6) 5-0; Martin Luther King (12) 4-2; Meadville (10) 9-0; Milton Hershey (3) 3-2; Muhlenberg (3) 7-1; New Oxford (3) 6-3; Northeastern (3) 7-2; Northern York (3) 7-1; Penn Hills (7) 6-2; Penn Wood (1) 4-2; Penncrest (1) 7-2; Phoenixville (1) 5-3; Pottsgrove (1) 7-3; Pottsville (11) 6-2; Unionville (1) 6-2; West York (3) 8-0; Woodland Hills (7) 7-1.

CLASS 4A

No. School Rec Prev
1. Imhotep Charter (12) 7-2 1
2. Bonner-Prendergast (12) 8-0 2
3. Bethlehem Catholic (11) 6-2 4
4. Quaker Valley (7) 8-0 5
5. Scranton Prep (2) 7-1 6
6. Berks Catholic (3) 5-1 3
7. New Castle (7) 7-1 7
8. Huntingdon (6) 8-0 8
9. Nanticoke (2) 7-0 9
10. Danville (4) 6-2 10

Others to watch: Allentown Central Catholic (11) 5-3; Ambridge (7) 6-4; Bishop McDevitt (3) 7-1; Central Martinsburg (6) 7-1; Fleetwood (3) 7-1; Hickory (10) 7-0; Highlands (7) 5-2; Lancaster Catholic (3) 5-4; Littlestown (3) 9-0; Lower Moreland (1) 7-1; Ringgold (7) 8-1; Shamokin (4) 6-2; Tamaqua (11) 7-2; Valley View (2) 6-3; Western Wayne (2) 7-2.

CLASS 3A

No. School Rec Prev
1. Neumann-Goretti (12) 6-2 1
2. Bishop McDevitt (12) 9-0 2
3. Loyalsock (4) 7-0 3
4. Lincoln Park (7) 7-1 5
5. Trinity (3) 7-1 4
6. Sharon (10) 8-1 7
7. Notre Dame-Green Pond (11) 6-3 6
8. Wyoming Seminary (2) 6-1 9
9. Aliquippa (7) 4-3 8
10. Seton-La Salle (7) 7-1 OW

Others to watch: Brandywine Heights (3) 8-1; Camp Hill (3) 6-1; Central Columbia (4) 7-1; Everett (5) 5-2; Fairview (10) 5-1; Holy Redeemer (2) 5-1; Lakeland (2) 6-2; Ligonier Valley (6) 9-1; Mercyhurst Prep (10) 7-3; Mid Valley (2) 6-1; Mount Carmel (4) 8-1; Neshannock (7) 7-2; North Catholic (7) 5-3; Panther Valley (11) 8-1; Richland (6) 5-2; Southern Columbia (4) 6-1; Washington (7) 3-3; Wellsboro (4) 6-2.

CLASS 2A

No. School Rec Prev
1. Constitution (12) 6-5 1
2. Our Lady Sacred Heart (7) 8-0 2
3. Math, Civics & Sciences (12) 7-3 3
4. Sewickley Academy (7) 4-2 4
5. Moravian Academy (11) 7-0 5
6. Executive Education (11) 8-1 OW
7. Bishop Guilfoyle (6) 7-1 7
8. Serra Catholic (7) 6-2 9
9. West Middlesex (10) 5-2 6
10. Dock Mennonite (1) 5-3 10

Others to watch: Antietam (3) 7-0; Bishop McCort (6) 5-3; Church Farm (1) 5-1; Conemaugh Twp (5) 6-3; Coudersport (9) 5-0; Delco Christian (1) 4-3; Farrell (10) 5-2; Holy Cross (2) 4-4; Jeannette (7) 6-3; Millville (4) 5-1; North Star (5) 8-1; Old Forge (2) 5-3; Northwest (2) 4-2; Purchase Line (6) 8-2; Ridgway (9) 8-1; Steelton-Highspire (3) 2-5; Susquehanna Community (2) 5-3.

CLASS 1A

No. School Rec Prev
1. Sankofa Freedom (12) 6-5 1
2. Lourdes Regional (4) 9-2 2
3. Shanksville-Stonycreek (5) 8-1 3
4. Shade (5) 7-2 4
5. Elk County Catholic (9) 7-0 8
6. Union Area (7) 8-1 6
7. Vincentian (7) 3-5 7
8. Bishop Carroll (6) 5-2 9
9. Halifax (3) 6-2 5
10. Cameron County (9) 6-1 OW

Others to watch: Berlin Brothersvalley (5) 5-1; Blacklick Valley (6) 5-2; Clarion-Limestone (9) 6-3; Cornell (7) 8-2; Faith Christian (1) 5-4; Greenwood (3) 5-3; Juniata Valley (6) 4-3; Lancaster Country Day (3) 6-2; MMI Prep (2) 4-3; Monessen (7) 3-4; Nazareth Prep (7) 5-1; North Clarion (9) 8-0; North Penn-Liberty (4) 6-1; Notre Dame-East Stroudsburg (11) 6-2; Phil-Mont Christian (1) 6-3; Plumstead Christian (1) 5-2; Southern Fulton (5) 3-2; St. John Neumann (4) 4-2; St. Jos


Copyright © 2019 EYT Media Group, Inc. All rights reserved. Any copying, redistribution or retransmission of the contents of this service without the express written consent of EYT Media Group, Inc. is expressly prohibited.

Category: Local News, News, Sports