Friday’s District 9 PIAA Basketball Playoff Previews

| March 8, 2019

Nine District 9 teams will be in action in the PIAA playoffs Friday including five boys’ teams and four girls’ teams.

(Photo of C-L’s Curvin Goheen and Johnsonburg’s Nick Bliss. Both players will try to help their teams to PIAA playoff wins Friday. Photo by Dave Cyphert of ProPoint Media.www.propointmedia.com)

CLASS 1A BOYS

(9-1) ELK COUNTY CATHOLIC VS. (7-6) LEECHBURG
When and Where: 7:30 p.m. at St. Marys High School
Winner Gets: Winner of Vincentian Academy/St. Joseph’s Academy game in second round Tuesday, March 12 at a time and place to be announced
Records: ECC 26-1; Leechburg 13-10
How They Got Here: ECC won the District 9 title with a win over North Clarion; Leechburg earned the sixth seed from the WPIAL by beating Bishop Canevin in the first round before losing to eventual WPIAL runner-up Vincentian Academy in the quarterfinals. The WPIAL uses a follow-the-leader format to qualify for the PIAA Playoffs.
ECC Leading Scorers: Alex Breindel (12.8 ppg), Regis Wortman (12.1 ppg), Alex Wehler (8.2 ppg), Carter Lindemuth (6.2 ppg)
Leechburg Leading Scorers: (All stats are approximate)Conner McDermott (17.5 ppg), Jake Blumer (16.5 ppg), Dylan Cook (14.5 ppg), John Miskinis (12.5 ppg)

(9-2) NORTH CLARION VS. (6-2) BISHOP CARROLL
When and Where: 7 p.m. at Kane High School
Winner Gets: Winner of Jamestown vs. Monessen game in second round Tuesday, March 12, at a time and place to be announced
Records: North Clarion 21-3; Bishop Carroll 19-5
How They Got Here: North Clarion fell to Elk County Catholic in D9 title game and Bishop Carroll lost to Juniata Valley in the District 6 championship game
North Clarion Leading Scorers: Kyle Mills (18.3 ppg), Tyler McCord-Wolbert (11.7 ppg), Korey Mills (10.6 ppg), Logan Minich (10.3 ppg), Sam Minich (7.9 ppg)
Bishop Carroll Leading Scorers: Tristan McDannell (19.3 ppg), Nolan Burk (12.3 ppg), Carson Ertter (11.7 ppg), Scotty Semelsberger (9.8 ppg), Alex Karlheim (7.2 ppg)

(9-3) CLARION-LIMESTONE VS. (6-1) JUNIATA VALLEY
When and Where: 7:30 p.m. at Altoona High School
Winner Gets: Winner of Shanksville-Stonycreek vs. Cornell game in second round Tuesday, March 12, at a time and place to be announced
Records: C-L 22-4; Juniata Valley 18-5
How They Got Here: C-L beat Johnsonburg in the District 9 consolation game after losing to North Clarion in semifinals; Juniata Valley beat Bishop Carroll in District 6 title game
C-L Leading Scorers: Deion Deas (20.5 ppg; 1,000-point scorer), Ian Callen (17.7 ppg in 15 games; 1,000-point scorer), Hayden Callen (16.0 ppg)
Juniata Valley Leading Scorers: Cameron Collins (23.3 ppg), Quinn Zinobile (13.3 ppg), Jaxson Rand (12.2 ppg)

(9-4) JOHNSONBURG VS. (7-1) NAZARETH PREP
When and Where: 6 p.m. at Northgate High School
Winner Gets: Winner of Shade vs. Union (New Castle) game in second round Tuesday, March 12, at a site and time to be announced
Records: Johnsonburg 16-10; Nazareth Prep 19-3
How They Got Here: Johnsonburg beat Cameron County in District 9 quarterfinals before losing to Elk County Catholic in semifinals and Clarion-Limestone on consolation game; Nazareth Prep beat Vincentian Academy in WPIAL title game
Johnsonburg Leading Scorers: Austin Green (18.0 ppg), Isaac Schloder (9.9 ppg)
Nazareth Prep Leading Scorers: Will Taylor (18.5 ppg)

View photo gallery from District 9 1A Consolation Game between C-L and Johnsonburg from Dave Cyphert of Pro Point Media

View photo gallery from District 9 1A Championship Game between ECC and North Clarion from Dave Cyphert of Pro Point Media

CLASS 4A BOYS

(9-1) CLEARFIELD VS. (7-2) QUAKER VALLEY
When and Where: 7:30 p.m. at Punxsutawney High School
Winner Gets: Bishop McDevitt vs. Ringgold winner in second round Tuesday, March 12, at a site and time to be announced
Records: Clearfield 13-10; Quaker Valley 20-4
How They Got Here: Clearfield beat Bradford in the District 9 championship game; Quaker Valley fell to New Castle in WPIAL title game
Clearfield Leading Scorers: Cade Walker (17.7 ppg), Karson Rumsky (15.8 ppg), Andrew Lopez (7.4 ppg)
Quaker Valley Leading Scorers: Ryan Stowers (23.0 ppg), Danny Conlan (16.5 ppg), Adu Thiero (10.0 ppg)

CLASS 2A GIRLS

(9-1) KANE VS. (10-4) SAEGERTOWN
When and Where: 6 p.m. at St. Marys High School
Winner Gets: Brentwood vs. Penns Manor winner in second round Tuesday, March 12, at a site and time to be announced
Records: Kane (23-3); Saegertown (13-13)
How They Got Here: Kane beat A-C Valley for their first District 9 title; Saegertown beat Mercer in D10 first round before beating a depleted by PIAA transfer rules Iroquois in quarterfinals then losing to Maplewood in D10 semifinals and Cambridge Springs in D10 consolation game
Kane Leading Scorers: Ella Marconi (23.2 ppg; 1,000-point scorer), Hannah Buhl (9.5 ppg), Emily Bucheit (8.3 ppg)
Saegertown Leading Scorers: Carlie Schlosser (10.4 ppg), Katelyn Young (8.7 ppg), Ava Jones (8.6 ppg)

(9-2) A-C VALLEY VS. (10-3) CAMBRIDGE SPRINGS
When and Where: 7 p.m. at Keystone High School
Winner Gets: Our Lady of Sacred Heart vs. Blairsville winner in second round Tuesday, March 12, at a site and time to be announced
Records: A-C Valley 20-4; Cambridge Springs 20-5
How They Got Here: A-C Valley lost to Kane in the District 9 title game; Cambridge Springs beat Sharpsville in District 10 quarterfinals before losing to West Middlesex in the semifinals and beating Saegertown in the consolation game
A-C Valley Leading Scorers: Olivia Boocks (12.9 ppg), Cami McNany (12.8 ppg), Kylee Eaton (11.7 ppg)
Cambridge Springs Leading Scorers: Ashton Hoover (12.6 ppg), Abby Wescott (12.2 ppg), Julia Mailliard (11.3 ppg)

(9-3) CLARION VS. (4-1) MOUNT CARMEL
When and Where: 6 p.m. at Shamokin Area High School
Winner Gets: Bellwood-Antis vs. Windber winner in second round Tuesday, March 12, at a site and time to be announced
Records: Clarion 17-8; Mount Carmel (15-10)
How They Got Here: Clarion beat Cranberry in District 9 quarterfinals before losing to Kane in semifinals and beating Keystone in the consolation game; Mount Carmel beat Sayre in District 4 title game
Clarion Leading Scorers: Kait Constantino (13.0 ppg), KK Girvin (10.0 ppg), Wendy Beveridge (9.0 ppg)
Mount Carmel Leading Scorers: Dani Rae Renno (16.9 ppg), Lauren Shedleski (8.8 ppg)

CLASS 3A GIRLS

(9-1) BROOKVILLE VS. (6-3) CENTRAL CAMBRIA
When and Where: 6 p.m. at Punxsutawney
Winner Gets: Shady Side Academy vs. Greenville winner in second Tuesday, March 12, at a site and time to be announced
Records: Brookville 19-5; Central Cambria 17-7
How They Got Here: Brookville beat Moniteau in District 9 title game; Central Cambria beat Cambria Heights in District 6 quarterfinals, lost to Penns Valley in District 6 semifinals and beat Tyrone in District 6 consolation game.
Brookville Leading Scorers: Morgan Johnson (13.3 ppg), Marcy Schindler (12.6 ppg), Madison Johnson (8.4 ppg), Lauren Herget (7.0 ppg)
Central Cambria Leading Scorers: McKenna Hayward (14.6 ppg), Jenna Bauer (10.3 ppg), Cassidy Bezek (8.5 ppg), Liz Bopp (7.5 ppg)


Copyright © 2019 EYT Media Group, Inc. All rights reserved. Any copying, redistribution or retransmission of the contents of this service without the express written consent of EYT Media Group, Inc. is expressly prohibited.

Category: Local News, News, Sports