Oil Heritage Festival Art Show Winners Announced
OIL CITY, Pa. (EYT) – The Oil City Main Street Program has announced the winners of the 2019 Oil Heritage Festival Art Show.
OHF ART SHOW 2019
WINNING ENTRIES
BEST IN SHOW
Hannah Niederriter – Amidst the Artistry of Autumn
PEOPLE”S CHOICE AWARDS
Tim Smayda – Nice Bloom
Tabitha Gorman – Beautiful Flower
FIBER ARTS
Adult – Amateur
First Place: Esther Armagost – Follow the Yellow Brick Road
Judge’s remarks: Cleverly titled, this piece feels playful while still maintaining great style and craftsmanship.
Second place: Sarah Margherio – Tree
Adult – Professional
First Place: Brenda Morse – My Heart
Judges remarks: Beautiful stitching with a great color scheme. I like the building-block feel juxtaposed with the flowing stitch work.
Second Place: Brenda Morse – Fanfair Star
Child
Honorable Mention: Emma Lee – Yarn Art
· · ·
GRAPHICS & MIXED MEDIA
Adult – Amateur
First Place: Gabriella Keebler – Paper Girl
Judge’s remarks: I love the use of materials in this piece to add textures, shadows and patterns. Creative work with interesting lines.
Second Place: Janice Irwin – Shadow of a Victim
Third Place: Emily Irwin – Semester Long Headache in D Minor
Adult – Professional
First Place: Margaret Brostrom – We the Other
Judge’s remarks: Important statements come out in this piece. Full of color and symbolism.
Second Place: Kim Keller – The Fisherman
Third Place: Arnita Force – Immaculate Embrace
Young Adult
First Place: Hailey Irwin – Still Alive at 60 BPM
Judge’s remarks: Good proportion and gradation of tone
Second Place: Hannah Niederriter – The Turmoil of Time’s Immortality
Child
First Place: Emma Lee – Purple Press
Honorable Mention: Emma Lee – Blue Eyes
Honorable Mention: Sebastian Simon – Demolition Derby
· · ·
OILS & ACRYLICS
Adult – Amateur
First Place: Christian Agnew – Bluejay’s Delight
Judge’s remarks: Bold and colorful, this blue jay jumps off the canvas to greet the viewer!
Second Place: Janice Irwin – Murcielago
Third Place: Joseph Keebler, Jr> – Portrait of a Person
Adult – Professional
First Place: Adam Howard – Empowerment
Judge’s remarks: Gorgeous portrait with excellent use of shadows and light
Second Place: Rachel Wheeler – Rook
Third Place: Rachel Wheeler – Three’s a Crowd
Young Adult
First Place: Hannah Niederriter – Amidst the Artistry of Autumn
Second Place: Julia Ghering – Happy Little Trees
Child
First Place: Joshua Ghering – Alone at Sea
Honorable Mention: Joshua Ghering – Twin Island
Honorable Mention: Jordan Heckathorn – Stars of America
· · ·
THREE-DIMENSIONAL
Adult – Amateur
First Place: Gabriella Keebler – Self Portrait
Judge’s remarks: I love the way this piece explores a person in so many different ways at once with great detail
Second Place: John Sims – Vase #1
Third Place: Marie Novotny – Gilbert the Goldfish
Adult – Professional
First Place: Dan L’Huillier – Figure in Oak
Judge’s remarks: Reminiscent of Brancusi – this piece feels kinetic, as if it’s about to take flight
Second Place: Lynn Radford – Cigar Girl
Third Place: Linda Lineman – Porcelain from Flannel
Honorable Mention: Judy Slater – Designs in White
Young Adult
First Place: Hailey Irwin – Coming Clean
Child
First Place: Keontae Campbell – Tiki God of Sea & War
Second Place: Keontae Campbell – Bowl of Misery
Third Place: Jordan Heckathorn – Under the Clay Sea
· · ·
WATERCOLOR & PASTELS
Adult – Professional
First Place: Sue Padalino – Brooklyn Bridge After July 4
Judge’s remarks: Abstract yet still maintaining form, this painting displays interesting subject and technique
Second Place: Debra Lee – A Canadian Gull
Third Place: Judy Slater – The Storyteller
Young Adult
First Place: Maddie Wagner – Where Will It Take You
Second Place: Hannah Niederriter – Euphoria
Third Place: Hailey Irwin – 2000 Light Years Away
Child
Honorable Mention: Ashlyn Alderette – Donuts
· · ·
PHOTOGRAPHY
Adult – Amateur
First Place: Robert McKay – Tangled Memories
Judge’s remarks: Beautiful color and choice of content area
Second Place: Jessica Wilson – Rain-Bubble
Third Place: Diana Lea Staab – How Quaint
Honorable Mention: Dana Shuffstall – Sunset Beckoning
Adult – Professional
First Place: Mary K. Mullen – First Light
Judge’s remarks: The viewer is drawn in by the color and tranquility of the water
Second Place: Rick Clark – Vintage Tulip
Third Place: Kyle Yates – Autographed Ed Cole B-24
Young Adult
First Place: Amber Holt – Faithful Feline
Judge’s remarks: The framing is very well-done, and the choice of black and white is perfect
Second Place: Lizzy Hoovler – Reflective Beauty
Third Place: Johnathan Pardee – Painted Sky
Child
First Place: Abigail Brainard – Fawn in Field
Judge’s remarks: Appreciative light and shadow, with good focus and color
Second Place: Addison Brainard – City Church
Copyright © 2024 EYT Media Group, Inc. All rights reserved. Any copying, redistribution or retransmission of the contents of this service without the express written consent of EYT Media Group, Inc. is expressly prohibited.
Category: Local News, News, Uncategorized